DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

VAKTİNE KALAN SÜRE

:
için vakti

Çanakkale Zaferi’nin 106. Yılında Beykoz’dan Şehitlik Türküleri Yükseldi

Türk ve dünya tarihin en şanlı kahramanlık destanın yazıldığı 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümü Beykoz’da şehitlik türkülerinin söylendiği, sergi ve mehteran konserinin yer aldığı duygu yüklü bir etkinlikle anıldı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Çanakkale Zaferi’nin 106. Yılında Beykoz’dan Şehitlik Türküleri Yükseldi

Beykoz Belediyesi’nin Çanakkale Zaferi’nin tarihteki önemine dikkat çekmek ve destanın izlerini gelecek nesillere aktarmak amacıyla düzenlediği etkinlikte vatan uğruna can veren aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz bir kez daha minnet ve saygıyla yâd edildi.

Beykoz Sahili etkinlik alanında yapılan “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” programına Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz Askerlik Şube Başkanı Hasan Hüseyin Ceylan, ilçe protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Çanakkale zaferine uzanan yolda şehit ve gazilerimizin fedakârlıklarının hatırlandığı programda ilk olarak Fatih Mehteran Takımı sahilde tarih boyunca düşmana korku salan zafer marşlarını söyledi, geçit töreni yaptı.

Ardından tüm şehit ve gazilerimiz için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Başkan Murat Aydın: “Çanakkale Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğduğu Yerdir.”

Konuşmasında Çanakkale Zaferi’nin tarihteki ve günümüzdeki önemine değinen Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: “Çanakkale’ye baktığımızda bizim kültür coğrafyasının özeti gibidir. Çanakkale Türkiye Cumhuriyeti’nin doğduğu yerdir. Her birimizin o topraklarda bir yakını ya da komşusu vardır. Öylesine anlamlı bir yerdir. Anadolu toprakları da dünya haritasında en çok dikkat çeken yerdir. Tarih boyunca da öyle olmuştur. Bu nedenle Çanakkale’yi yeni nesillere çok iyi anlatmamız gerekiyor. Ben Sayın Cumhurbaşkanımıza başbakanlığı döneminde yaptığı projeler için de ayrıca teşekkür ediyorum. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum” dedi.

Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli de konuşmasında yüz binlerce şehidimizin kanıyla kazanılan Çanakakale Zaferi’nin yeni nesillere anlatılacak en büyük destan olduğunu vurguladı.

Anadolu’dan Kahramanlık Türküleri

Konuşmaların ardından, TRT ekranlarından tanınan Türk Halk Müziği Sanatçı Elif Buse Doğan ve Coşkun Karademir Anadolu’nun çeşitli yörelerinden derlenerek günümüze ulaşan şehitlik türkülerini söyledi.

TV Sunucusu ve Şair İbrahim Sadri de duygu yüklü türkülere, atalarımızın kahramanlık öykülerini anlatarak eşlik etti.

Beykozluların ilgiyle izlediği “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Etkinliği” kapsamında cephe gerisi ve zaferin seyrini yansıtan “İstikbalden İstiklale Çanakkale” adlı fotoğraf sergisi de açıldı.

Programda, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Çanakkale konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri de takdim edildi.

YORUM YAP