DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

En gelişmiş ilçeler açıklandı! İlk sırada Kadıköy var

İnsani Gelişme Vakfı’nın (İNGEV) ilçelerde insani gelişmeyi desteklemek üzere hazırladığı İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler Araştırması’nın sonuçları açıklandı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
En gelişmiş ilçeler açıklandı! İlk sırada Kadıköy var

Türkiye’de 32 şehirde büyükşehir ve il sınırları içinde kalan 150 bin nüfus üzeri 177 ilçeyi kapsama alan raporun tanıtım toplantısında İNGEV Başkanı Vural Çakır, Yerel Staretji:İnsani Gelişme ve Sürdürülebilir Kalkınma konulu bir konuşma yaptı. Çakır konuşmasında insanı gelişmenin genel çerçevesini ele alırken, İNGEV’in çalışmaları hakkında bilgi verdi. İGE-İ Endeks Raporunun akademik koordinasyonunu yapan Prof. Dr. Murat Şeker de “İnsani Gelişme: Gelişiyor muyuz? İlçelerin Durumu Güçlü ve Zayıf Alanlar” başlığı altında İlçelerin güncel durumuna dair görüşlerini paylaşırken aynı zamanda İGE-İ Çalışma sistemini anlattı.

İşte o ilçeler

Çok yüksek insanı gelişme gösteren 40 ilçe yer alırken ilk sırada İstanbul Kadıköy ilçesi yer alıyor. Onu Çankaya, Beşiktaş, Şişli, Bakırköy, Üsküdar, Karşıyaka, Maltepe, Nilüfer ve Sarıyer takip ediyor. Diğer ilçeler arasında ise Antalya Muratpaşa, Kocaeli İzmit, Pendik, Fatih, Tuzla, Ataşehir, Keçiören, Beyoğlu, Yenimahalle, Beylikdüzü, Eskişehir Tepebaşı, Eyüpsultan, Kartal, Ümraniye, Büyükçekmece, Çekmeköy, Muğla Bodrum, İzmir Konak, Tekirdağ Çorlu, İzmir Balçova, Gaziosmanpaşa, Altındağ, Antalya Konyaaltı, Eskişehir Odunpazarı, Kayseri Melikgazi, Samsun İlkadım, İzmir Gaziemir, İstanbul Başakşehir, İzmir Bornova, İstanbul Küçükçekmece yer aldı.

Sıçrama yapan ilçeler

Raporda bu sene sıçrama yaparak çok yüksek insani gelişme gösteren ilçeler listesine giren ilçeler ise şöyle; Pendik, Eyüpsultan, Büyükçekmece, Çorlu, Gaziosmanpaşa, Ankara Altındağ, Kayseri Melikgazi, Samsun İlkadım, Küçükçekmece.

Endekslere göre ilçeler

Raporda yönetişim ve saydamlık alanında ilk beşte yer alan ilçeler şöyle; Kadıköy, Çankaya, Maltepe, Sultangazi ve Melikgazi olarak sıralanıyor. Sosyal kapsama endeksindeki ilçeler ise, Kadıköy, Sancaktepe, Şişli, Keçiören, Çekmeköy şeklinde sıralandı. Ekonomik durum endeksindeki ilçeler ise; Beşiktaş, Şişli, Kadıköy, Bakırköy ve İzmir Çeşme sıralanırken, eğitim endeksinde Çankaya, Beşiktaş, Beylikdüzü, Bakırköy, Adana Çukurova ilçeleri yer aldı.

Sağlık endeksinde; Kadıköy, Gaziosmanpaşa, Çankaya, Şişli ve Fatih yer alırken, sosyal yaşam endeksinde Kadıköy, Şişli, Eyüpsultan, Fatih ve Antalya Muratpaşa ilçeleri yer aldı.

Çevresel Performan endeksinde;  Sarıyer, Kadıköy, Beykoz, Mersin Akdeniz ve Beşiktaş belediyeleri ilk beşte yer alırken, Ulaşım ve Erişilebilirlik endeksinde Beşiktaş, Kadıköy, Fatih, Bakırköy ve Samsun İlkadım belediyeleri yer aldı.

Toplumsal cinsiyet eşitliği endeksinde ise ilk beş ilçe; Kadıköy, Karşıyaka, Çankaya, Beşiktaş ve Bakırköy ilk sıralarda yer aldı.

YORUM YAP