DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

İmamoğlu veto etmişti! Çayır Millet Bahçesi’ne dönüşüyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından veto edilen Beykoz Çayırı’nı Millet Bahçesi’ne dönüştürecek imar planları, AK Parti ve MHP grubunun oyları ile “ısrar kararı” olarak kabul edildi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
İmamoğlu veto etmişti! Çayır Millet Bahçesi’ne dönüşüyor

İBB Meclisi, Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı başkanlığında toplandı. Oturumda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun veto ettiği kararlar tekrar oya sunuldu.

YEŞİLİN ARTTILMASINA CHP VE İYİ PARTİ’DEN RET OYU

Oturumda geçen ay meclis tarafından kabul edilen ve İBB Başkanı İmamoğlu tarafından yeniden görüşülmek üzere meclise iade edilen Beykoz Çayırı’nı Millet Bahçesi’ne dönüştürecek imar planları ele alındı.

Teklif, CHP ve İYİ Parti grubunun ret oylarına rağmen, oy çokluyla ile “ısrar kararı” olarak kabul edildi.
Beykoz Çayırı’nın Millet Bahçesi dönüştürülmesi projesine ilişkin kürsüye çıkarak açıklamalarda bulunan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, çayır hakkında geçen ay yaptığı açıklamalardan bahsederek, “O konuşmadan sonra ben Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından burada çıkan kararın onanması yönünde bir adım atılacağına inanıyordum. Ama maalesef bu karar iade edildi.” dedi.

MURAT AYDIN: “BİZ KARANLIĞI AYDINLATMAK İSTİYORUZ”

Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz Çayırı hakkında neler yapılmak istenildiğini tekrar anlattı.
Murat Aydın, “Mevcut çayır 38 bin m2’lik bir alan. Bu çayır aynen kalacak. Hatta bu çayırın üzerinde bazı olumsuzluk var onlarda kaldırılacak. İlave 55 bin m2’lik alan yeşil alan olarak düzenlenecek. Bizim oradaki toplam yeşil alanımız 38 bin m2’den 93 bin m2’lik alana çıkmış olacak. Yani buradaki yeşil alan 2,5 kat artmış olacak. Millet Bahçesi olarak düşündüğümüz alan toplamda 116 bin m2’lik alan. Bunun 38 bin m2’lik kısmı Beykoz Çayırı olarak devam edecek. İlave 55 bin m2’lik bir alan oluşturulacak.” dedi.
Aydın, mevcut çayırın etrafındaki harabe alanların fotoğraflarını göstererek, “Biz karanlığı aydınlatmak istiyoruz. Efendim yapılaşma, kesinlikle böyle bir şey yok. Çayıra zaten dokunulmayacak. Böyle bir şey söz konusu bile değil. Ben iktidar grubunu Beykoz Çayırına davet etmiştim. Davetimi yineliyorum. Bakınız görelim, bu fotoğraflardan yüzlercesi çıkacak. Biz buranın Beykoz halkına ve İstanbullarla kullanılmasına açılmasına arzu açıyoruz.” diye konuştu.

“BERABER YAPALIM VE ALKIŞLAYALIM”
Yeşil alan arttırma planlarının veto edilerek arttırılamayacağı belirten Belediye Başkanı Murat Aydın, “Bu karar veto edilerek mi yeşil alan arttırılacak? Nasıl arttırılacak? Beraber yapalım ve alkışlayalım. Ben İBB Başkanı’mızı ve meclisi alkışlamaya hazırım. Buyurum beraber yapalım. Niye engel oluyoruz? Neye engel olduğumuzu bilmiyoruz. Sayın başkanımıza da konuyu herhalde farklı anlattı arkadaşlar ki veto edildi. Ya yeşile nasıl karşı çıkarız.” ifadelerini kullandı.

“NE YAPIYORSAK TÜM TÜRKİYE ÖNÜNDE CEREYAN EDECEK”

Murat Aydın, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bakınız tüm Türkiye’nin gözlerinin önünde cereyan edecek buradaki faaliyetler. Bir kaç gündür kameraları koyduk. Beykoz Belediyesi’nin sitesine girdiğinizde şuan iki tane kamera canlı yayında çayırı ve etrafı yayınlıyor. Kameraların sayısını artıracağız. Bugünkü halini tüm İstanbul görüyor, görecek. Türkiye görüyor, görecek. Ve bizim orada attığımız bütün adımları, ne yapıyoruz? Otopark mı yapıyoruz? Bina mı yapıyoruz? Ne yapıyorsak onların hepsi tüm Türkiye önünde cereyan edecek. Geliniz bu olumlu adımda birlikte hareket edelim. Niye karşı duruyorsunuz ben anlayamadım. Akıl tutulması bana göre gerçekten akıl tutulması. Ya biz orayı güzelleştirmek istiyoruz. Spor sahaları yapmak istiyoruz, yürüyüş yolları yapmak istiyoruz.”

“YASAL OLARAK YAPACAĞIZ”
Belediye Başkanı Murat Aydın, çayırın etrafında kaçak yapılan 5 bin m2’lik binalardan bahsederek, ”Bunlar vakti zamanında kaçak olarak yapılmış. Şimdi yasal olarak yapacağız, o plan notları onlarlar ilgili. Gençlerimiz spor yapıyor, soyunma odası lazım, duş alacakları yer lazım onu yapağız. Şuan yok mu? Var, baraka şeklinde. Bizim belediyemizin kira aldığı yerler var. Biz o kiralardan vazgeçtik. Oraları kaldıracağız, yeşil alan yapacağız. 38 bin m2’nin dışında yeni 55 bin m2’lik yeşil alan ortaya koyacağız. Ve bundan İstanbullular, Beykozlular yararlanacak.” dedi.

“BEYKOZ ÇAYIRI’NDA NÖBET TUTMAYA GEREK YOK”
Başkan Murat Aydın, konunun ısrar karar olarak tekrardan meclise getirilmesinden dolayı duyduğu mahcubiyeti ifade ederek, “Beykoz Çayırında nöbet tutmaya gerek yok. Ama nöbet tutmak isterse arkadaşlarımız ben de onlara eşlik edeceğim. Orada kim çayırın korunması ile ilgili nöbet tutmak istiyorsa ben de onlarla beraberim. Her gün birkaç saat geleceğim, onlarla birlikte orada çay içeceğim, muhabbet edeceğim, yeşili korumak adına. O kameralarla 24 saat 365 gün, yapılana kadar tüm Türkiye’nin gözleri önünde olacak. Gelin bu karara hep birlikte evet diyelim.” şeklinde konuştu.

YORUM YAP